10 zastavení s Matejom Pavlíkom

Článok vložil/a Pavel Spišiak - 25. februára 2018 - Diplomacia, Nezaradené, Novinky - 0 x komentované

10 zastaveni s

10 zastavení s Matejom Pavlíkom
na tému

…ako bolo v Nemecku

1. Pod akým názvom sa uskutočnila tvoja cesta do Nemecka? Návšteva Berlína a Slovenskej ambasády v Berlíne.

2. Ako by si stručne charakterizoval cieľ vašej misie? Naša hlavná úloha bola reprezentácia školy a našich študentov na Abasáde SR a následné stretnutie s veľvyslancom a konzulom SR v Nemecku. Taktiež sme boli pozvaní na prehliadku nemeckého Bundestagu – Nemeckého parlamentu.

3. Bola potrebná z tvojej strany nejaká špeciálna príprava pred samotnou cestou?
Určite sme sa museli pripraviť. Mysleli sme aj na chladnejšie počasie, oblečenie nám určite nechýbalo. Bol som nadšený,
ako bolo zo strany vedenia školy a vďaka profesorovi Rojkovi všetko dôkladne  pripravené a zabezpečené, vrátane perfektného ubytovania a rýchleho transportu.

4. Čo si si všimol po príchode do Nemecka ako prvé?
Bol som milo prekvapený čistotou a nádhernou architektúrou Berlína. Obyvatelia boli milí a nápomocní pri rôznych príležitostiach, pri ktorých sne sa spolu stretávali.

5. Z čoho pozostával tvoj pracovný deň?
Každý deň začal v neďalekom obchodnom centre, kde sme mali raňajky, s výberom ktorých sme  nemali žiadne problémy, lebo ponuka bola veľmi pestrá. Určite sme si nenechali ujsť ani cestu nadzemkou a denne sme po Berlíne nachodili asi tak 17 km. Na spoznávanie tohto mesta sme mali nespočetne veľa možností. Boli to rôzne exkurzie, návštevy múzeí. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí nielen o meste ale aj o samotnom parlamente, ambasáde a veľvyslancovi. Po večeroch sme mali možnosť voľne tráviť čas a venovať sa trochu aj zábave. Túto misiu považujem za najlepšie zorganizované
podujatie našej školy, z tých, ktorých  som sa zúčastnil.

6. Ako si prekonával rečovú bariéru?
Rečová bariér bola veľmi zaujímavá skúsenosť pre všetkých členov zájazdu. Párkrát sa mi podarilo dohodnúť sa aj  nemecky vďaka frázam, ktoré nás pred cestou naučil profesor NEJ. Nemci však nesmeli hovoriť rýchlo, lebo to sme s našimi znalosťami jazyka boli rýchlo v koncoch. Väčšinu zájazdu sme komunikovali v anglickom jazyku. Ideálne bolo rozprávať sa  s pánom veľvyslancom – po slovensky.

7. Chutila ti nemecká strava, spoznal si niektoré tradičné jedlá nemeckej kuchyne?
Ak mám hovoriť sám za seba, s nemeckou kuchyňou som sa nestihol veľmi oboznámiť. Často sme sa stravovali po  fastfoododoch, aby sme mali viac času na poznávanie Berlína.

8. Čo ty považuješ za najväčší prínos vašej misie – čo najviac zarezonovalo?
Za najdôležitejšie považujem stretnutia s veľvyslancom. Získali sme množstvo informácií o fungovaní ambasády a o práci veľvyslanca, diplomatov, a konzulov. Prínosom to bolo pre mňa aj z toho dôvodu, že som sa dozvedel  mnohé informácie, ktoré sú užitočné  pre toho, kto sa mieni v budúcnosti zaoberať diplomaciou. Veľmi ma to motivovalo. Ešte raz musím poukázať na  perfektnú prípravu a priebeh našej misie do Berlína, za čo sa aj touto cestou chcem poďakovať vedeniu školy, že mi umožnilo zúčastniť sa jej.

9. Aké ďalšie projekty chystáš do  budúcna?
V marci  ma čaká návšteva/výmenný pobyt v Poľsku  Katowiciach. Neskôr v apríli cesta do Belehradu a popritom aj ďalšie menšie či väčšie podujatia. Bude to iste zaujímavé a rád sa potom
s čitateľmi ŠH podelím o svoje zážitky a skúsenosti.

10. Vychádzajúc z tvojich skúseností, čo ťa na diplomacii najviac baví? Tak rozhodne najviac ma oslovila etiketa slušného správania. Určite je tiež pre mňa zaujímavé učiť sa históriu a vývoj diplomacie. Od malička ma bavilo ukazovať ľuďom okolo mňa, že mi je slušné vystupovanie blízke. A okrem iného rád som rozoberal rôzne myšlienky, teórie, názory…To súvisí aj s mojím záujmom o cestovanie a spoznávanie nových krajín a ľudí. Štúdium diplomacie mi v tom veľmi pomáha. Uvidíme, kam ma budúcnosť zavedie?!

 

0 x komentované