ESFL v Prahe a úspech Mateja Pavlíka

Článok vložil/a - 29. marca 2017 - Diplomacia, Novinky, Školský časopis - 0 x komentované

 

  V dňoch 17. až 20. marca 2017 sa naši študenti v sprievode prof. Kataríny Dubravickej a pána riaditeľa Pavla Spišiaka  zúčastnili medzinárodnej konferencie European Students For Liberty v Prahe. Absolvovali veľké množstvo zaujímavých  prednášok, stretli veľa nových a zaujímavých ľudí a domov si priniesli nielen veľa nových poznatkov, ale najmä veľa  zážitkov. Veľký úspech však v Prahe dosiahol Matej Pavlík, ktorému som položila niekoľko otázok:

Matej, si ešte len v Kvarte, ale diplomacia ťa evidentne zaujala. Čím? 

Je to veľmi zaujímavá otázka. Vždy ma bavilo správať sa zdvorilo a ukazovať, že som slušne vychovaný. A diplomacia ma zaujala aj preto, že ma baví rozprávať cudzími jazykmi a tiež sa ich učiť. V diplomacii vidím možnosť ako ukázať moje slušné správanie a jazykové schopnosti. A tiež sa rád stretávam a rozprávam s ľuďmi z rôznych krajín a kontinentov.

Aj v ďalších rokoch (stredná škola, univerzita) by si sa chcel venovať štúdiu diplomacie? 

Ak budem mať príležitosť, určite budem v štúdiu diplomacie naďalej pokračovať.

Nedávno si sa zúčastnil medzinárodnej konferencie European Students For Liberty v Prahe. Prečo si sa rozhodol tam ísť? 

Vždy ma bavili prednášky na vysokých školách a aj rôzne prezentácie. A zaujal ma fakt, že prednášky a celá konferencia majú byť v anglickom jazyku a príde tam množstvo ľudí z celého sveta. A som veľmi rád, že sa moje očakávania naplnili.

Ktoré z prednášok ťa v Prahe najviac zaujali? 

Nie je žiadna prednáška, ktorá by ma nezaujala, ale asi najviac sa mi páčilo rozprávanie policajta v utajení, ktorý zatýkal nebezpečných drogových dílerov, pašerákov a pod. Páčilo sa mi na tom, že povedal, ako to je naozaj a nebál sa tiež odpovedať na otázky. Ale nezaujal ma len on, ale aj samotná téma, keďže, tak ako prednášajúci, aj téma bola o aktuálnych problémoch.

Počula som, že v Prahe si mal veľký úspech. Povedz mi o čo išlo? 

V Prahe ma kontaktoval jeden z vrchných organizátorov a videl moje nadšenie a záujem. Zároveň som ho zaujal mojou angličtinou a našou vzájomnou konverzáciou. Išlo o organizátora z Írska. Povedal, že by ma rád poslal do Dublinu a tiež, že o mne napíše organizátorom LibertyConu v Dubline. Rovnako tak chcel napísať aj odporúčanie do mojej školy. Uvidíme ako to dopadne, ešte som od neho žiadny článok nedostal. Zároveň ešte vyzdvihol môj vek a tiež to, že je veľmi potešený, že ľudia ako ja, hlavne v mojom veku, sa zaujímajú o dnešné problémy a prednášky. A tiež spomenul, že by bol rád, ak by ma stretol na LibertyCone v Prahe aj o rok. Posledná vec, ktorá ma veľmi potešila bola, keď povedal, že je škoda, že nie som dospelý, pretože by nemal problém vziať ma ako medzinárodného organizátora akcie do Dublinu. Bohužiaľ, budem si musieť ešte počkať, ale už teraz sa veľmi teším. Ale na druhej strane sa to nemusí podariť a môže prísť ešte sklamanie.

Ako zareagovali na tvoj úspech tvoji rodičia, spolužiaci a kamaráti? 

Ako zareagovali na môj úspech? Musím povedať, že som veľmi rád, že ma chce tatino v tomto smere naďalej podporovať a je na mňa hrdý. Mamina bola tiež veľmi rada, veľmi pyšná a povedala, že vo mňa verí a želá mi ďalšie úspechy. Spolužiaci to tiež brali veľmi pozitívne a pogratulovali mi. Najlepší pocit som mal z pochvaly profesorov. Ale najviac za tento úspech musím poďakovať pani prof. Dubravickej, že mi dala túto neuveriteľnú príležitosť. Bez nej by som tento môj malý úspech nedosiahol.

Máš už predstavu, do čoho sa v rámci diplomacie zapojíš najbližšie? 

Najviac by ma potešilo, ak by som mohol ísť do Bruselu na European Youth Parliament a do Berlína na Veľvyslanectvo SR. Mám veľa plánov a je toho mnoho, čo by som chcel podniknúť. Budem veľmi rád, ak sa mi podarí dosiahnuť viac podobných úspechov ako v Prahe.

Keďže ma zaujíma aj názor prof. Kataríny Dubravickej, položila som zopár otázok aj jej.

Katka, so študentmi si nedávno absolvovala ESFL v Prahe. Prečo si si vybrala toto konkrétne podujatie?  

Mojou osobnou víziou je predstaviť študentom skutočný svet formálneho vystupovania, spoločenskej i odbornej diskusie a možnosť uplatniť komunikačné schopnosti v anglickom jazyku. Keďže príležitosti takéhoto charakteru sú v podmienkach Slovenskej republiky zriedkavé, medzinárodná konferencia ESFL a aj jej optimálna vzdialenosť od Bratislavy (Praha) bola prvým impulzom rozhodnutia osloviť študentov s ponukou. Konferencie sme sa zúčastnili už minulý rok a mala mimoriadne dobrý ohlas v radoch študentov. Teda, ďalšia výzva k zopakovaniu.

Čo hovoríš na úspech Mateja Pavlíka, ktorý v Prahe dosiahol?

Ak mám na túto otázku odpovedať úprimne, musím konštatovať, že Matej ma osobne veľmi prekvapil. Nečakala som odozvu na našich študentov zo strany organizátorov, nakoľko sme ešte v účasti na konferenciách tohto druhu „začiatočníci“. A že to bol práve najmladší účastník našej misie bolo pre mňa niečo nové, s čím som sa vo svojej praxi ešte nestretla. Odhodlanosť tohto študenta, tá neoblomná chuť prijímať nové informácie ma až zarazila. Teraz viem, že nemožno zrelosť študentov posudzovať iba podľa veku a učebných výsledkov. Dospelosť je merateľná aj takýmito prejavmi, aké preukázal Matej, i napriek jeho nízkemu veku. Klobúk dole…

Čo v rámci diplomacie plánuješ so študentmi uskutočniť najbližšie?

V súčasnej dobe čakáme na dátum realizácie European Youth Parliament na Slovensku. Je to výborný projekt, ktorého by sme sa radi po minulom roku zúčastnili. Následne by som opäť obnovila tradíciu organizovania Noci v škole – „Fiktívneho zasadnutia OSN“. No a potom snáď ešte to, čo mi do konca školského roka „cvrnkne do nosa“…

Prof. Dubravickej ako aj Maťovi Pavlíkovi ďakujem za rozhovor a obom želám veľa úspechov a ďalších skvelých nápadov 🙂

 

0 x komentované