PLAY! vo Vrakunských novinách

Článok vložil/a Vladimír Michalka - 1. decembra 2015 - Časopis, Diplomacia, Golf, Jazyky, Muzikál, Nezaradené, Novinky, Školský časopis - 0 x komentované

PLAY! – keď učenie je hrou.

„Keď som začal vytvárať projekt PLAY!, chcel som predstaviť naše zamerania školy golf, muzikál a diplomaciu, v ktorom sme iní ako ostatní. Tieto smery sú výnimočné a to bol dôvod prečo som sa rozhodol ako koordinátor projektu predstaviť našu školu aj v inej krajine. Pre realizáciu tohto projektu som si vybral krajinu Nórsko a školu v meste Lorenskog. Tento projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Štipendijného programu EHP Slovensko.

Vďaka tejto podpore mali žiaci  Súkromného gymnázia vo Vrakuni možnosť spoznať svoju partnerskú školu v meste Loernskog v Nórsku. Spoznávanie sa navzájom umocnilo ubytovanie žiakov v hosťovských rodinách, prostredníctvom ktorých žiaci videli ako ich nórski rovesníci naozaj žijú.  Počas novembrového stretnutia žiaci nielen veľa videli, ale aj vystúpili s vlastným predstavením, ktoré si nacvičili na tému národný hrdina – Jánošík. Takto chceli priblížiť ponímanie tradičného hrdinu a slovenských tradícií ako aj súčasný životný štýl mladých.

Ako hovorí RNDr. Pavel Spišiak, riaditeľ Súkromného gymnázia (www.ssg.sk): „Dramatizácia žiakom pomáha naučiť sa vystupovať a vžiť sa do inej role, prebudiť svoje emócie a kreativitu.“  Ak by ste chceli vidieť toto predstavenie nájdete ho na tejto adrese: www.facebook.com/ssgba. Predstavenie malo veľký ohlas aj u nás na škole a slovenskí žiaci a rodičia si ho mohli pozrieť naživo vďaka priamemu prenosu cez internet, ktorý zabezpečila naša škola.

Hra na hercov bola len prvou časťou projektového zamerania. Nasledovala hra na diplomatov a tak sme si prehliadli nórsky parlament, zasadanie politikov  a naučili sa o histórii ústavy. Tieto témy boli inšpiráciou a výzvou na prípravu vlastných prezentácii  s touto problematikou. Žiaci sa zahrajú na politikov a pripravia si vlastné prezentácie a príspevky o histórii našich ústav a o ľudských právach. Tieto práce budeme vystavovať v priestoroch školy a prezentovanie bude taktiež vysielané naživo prostredníctvom internetu a obidve školy budú interaktívne prepojené.

Nebola by hra hrou, keby sme nehrali šport. Žiaci odohrali priateľské zápasy vo flórbale. Nielen šťastie, ale aj lepšia technika a kondička boli na našej strane a zápasy sme vyhrali ako družstvo chlapcov, tak aj dievčat. V apríli naša škola otvára golfovú sezónu a nórski žiaci prídu na návštevu k nám, čo znamená, že ich naučíme hrať golf a taktiež si zahráme spoločný zápas. Pripravíme im zaujímavý a náučný program, aby sa hrou naučili čo najviac.

Autor článku

Vladimír Michalka

» Profil autora

0 x komentované