Po stopách totality v Košiciach

Článok vložil/a - 14. februára 2015 - Časopis, Diplomacia, Nezaradené, Novinky, Školský časopis - 0 x komentované

          Sme tvoriví, zvedaví a hýrime nápadmi. Aj preto sme sa prihlásili do dejepisného projektu „Študenti po stopách totality“, pričom nás (ja ako veliteľ družiny a družina v zostave: Katka Vavrovičová, Olinka Prachářová a Tomáš Gerši) čakal najprv úvodný seminár k celému projektu (5. – 7. február). Zbalili sme sa a išli – smer Košice. Bolo nám veselo, a tak cesta ubiehala rýchlo. Okrem samotného mesta nás však v Košiciach čakala najmä obrovská zima a vietor. Uzimení sme sa ubytovali v hoteli, ktorý veľmi autenticky zobrazoval dobu, kvôli ktorej sme tam prišli. Úvod nášho trojdňového pobytu začal zoznamovaním. Študenti sa rozdelili do troch skupín, pričom úlohou každej skupiny bolo nájsť podľa indícií budovu Vedeckej knižnice, vytvoriť pantomímu súvisiacu s normalizáciou, pripraviť si príhovor apod. Mali tak možnosť spoznať svojich rovesníkov z Púchova, Dolného Kubína, Detvy, Žiaru nad Hronom, Levíc, Košíc a zo Sobraniec.

          Druhý deň sme práve vo Vedeckej knižnici absolvovali jednotlivé bloky semináru. Aj tu sa študenti rozdelili do viacerých skupín. Začali sme vedomostným kvízom a napriek tomu, že väčšina študentov ešte obdobie totality nepreberala, úlohu zvládli vynikajúco. Nasledovala prednáška o období komunizmu a neskôr o tom, ako prebieha výskum. Na výskumníkov sa zahrali aj samotní študenti, ktorí v skupinách skúmali dobové texty, tlač, fotografie a robili rozhovory s kolegami o období komunizmu. Výsledkom ich výskumu bol plagát, ktorý na mieste vytvorili.

          V sobotu ráno nám pani sprievodkyňa v „sibírskej“ zime ukázala krásy mesta. Po prehliadke sme polozmrznutí absolvovali posledný blok týkajúci sa lokálneho aktivizmu. So všetkými novými známymi sme sa potom rozlúčili s tým, že najbližšie sa vidíme v júni v Žiline na prezentácii výsledkov našich výskumov. Nápadov máme neúrekom, takže veríme, že práve náš projekt bude ten najlepší …

PS: Katku, Olinku aj Tomáša musím pochváliť, pretože sa zapájali nielen v rámci kvízu, ale ako jedni z mála boli aktívni aj v diskusii.

Autor článku

0 x komentované